Skoči na glavno vsebino

Šestošolci so imeli v torek, 24. 9. 2019, ekskurzijo, ki je združevala naravoslovne, geografske in zgodovinske vsebine. Potepali so se po Novi Gorici in Goriških Brdih. V arhiv šestošolec res ne zaide vsak dan, zato je bil obisk Pokrajinskega arhiva v Novi Gorici neka nova izkušnja za vse. Spoznali so ustanovo, njihovo delo in poslanstvo ter si ogledali nekaj njihovih pisnih in slikovnih zgodovinskih virov. Za tem smo se kar čez drugo državo – Italijo odpravili v Goriška Brda. Jasnina na zahodu je že dajala vedeti, da bo pogled z razglednega stolpa v Gonjačah čudovit. 144 stopnic, pa smo bili na vrhu in občudovali gore, morje, Furlanijo, Nanos, Vipavsko dolino in sama Brda. Spodaj smo še orientirali zemljevide in izmerili, da do morja res ni tako daleč. Lepo vreme nas je spodbudilo, da smo šli do Šmartna kar peš. Lokalni turistični vodnik Aleks nas je spremljal vso pot po Brdih in nam povedal mnogo značilnosti in zanimivosti. V Šmartnem smo obiskali Briško hišo in si v njej ogledali star dokumentarni posnetek o življenju Bricev nekoč – ni jim bilo lahko. Po sprehodu skozi utrjeno in lepo obnovljeno vasico Šmartno smo se zapeljali do vinske kleti v Dobrovem, kjer smo videli proizvodnjo in prevzem grozdja. Velikost sodov je bila kar precejšnja, očitno ljudje res radi pijejo kakovostno briško vino, posebno rebulo – kraljico briških vin. Ker smo vino lahko le vohali, smo degustacijo prepustili turistom in se odpravili proti renesančnemu dvorcu Dobrovo, ki je nekoč služil različnim grofovskim družinam, danes pa s svojo podobo vabi ljubitelje kulturne dediščine z vsega sveta. Čakala nas je še pot domov, z Brd proti dolini Soče. Krasná si, bistra hči planin.

 

Zapisala Vesna Taljat

Dostopnost