Skoči na glavno vsebino

Učenci OŠ Dušana Muniha Most na Soči smo se odzvali povabilu Društva Viljem Julijan in se priključili projektu Srčna pisma za male borce, kjer smo otrokom z redkimi boleznimi in njihovim družinam napisali spodbudne misli.

Društvo Viljem Julijan je društvo, ki z različnimi akcijami, projekti, skladom, ozaveščanji pomaga otrokom z redkimi boleznimi in njihovim družinam. Ustanovila sta ga starša dečka, ki je imel redko bolezen, a ga, žal, ni več med nami.

Namen projektna »Srčna pisma za male borce« je podpora otrokom z redkimi boleznimi in njihovim družinam, spodbujanje sprejemanja različnosti, empatije in solidarnosti ter širjenje zavedanja o redkih boleznih.

Redka bolezen prizadene največ 5 ljudi na 10.000 prebivalcev. Bolezni so večinoma neozdravljive in povzročajo veliko bolečin, stisk in trpljenja tako bolnim kot njihovim najbližjim. Večina bolnikov s temi boleznimi so otroci, skoraj tretjina pa jih ne dočaka petega leta starosti. V Sloveniji živi okrog 120.000 ljudi z redkimi boleznimi, kar predstavlja 6 – 8 % prebivalstva. Za 95 % redkih bolezni ni zdravila ali zdravljenja.Zavedamo se, da družine preživljajo težke trenutke.  Da bi se učenci lažje vživeli v situacijo, so predstavniki šolske skupnosti pripravili kratko predstavitev Društva Viljem Julijan, namen projekta in redko bolezen, ki jo ima eden izmed otrok, ki ga Društvo Viljem Julijan podpira – Nensi, Roso, Ladislava in Gajo. Ob koncu so jih pozvali, da napišejo kratko misel, sporočilo, spodbudno besedo za enega izmed njih. Ugotovili smo, da je težko izbrati prave besede. Vseeno pa si želimo, da jim bodo naša “srca” polepšala dan.

Zapisala Anja Kragelj, mentorica šolske skupnosti

Dostopnost