Skoči na glavno vsebino

­­­V petek, 16. 10. 2020,  so imeli devetošolci v okviru pouka zgodovine izobraževalno ekskurzijo v Kobarid, kjer so obiskali Kobariški muzej in italijansko kostnico. Že v prejšnjem šolskem letu smo se na povabilo Posoškega razvojnega centra prijavili za sodelovanje v projektu WALKofPEACE, ki ga izvajajo skozi projekt INTERREG V-A Italija – Slovenija. Glavni cilj ekskurzije je bil spoznati dediščino prve svetovne vojne ter poudariti nesmisel vojn in zavedanje dragocenega miru.  

O ekskurzij so učenci in učenke strnili nekaj misli: 

“Čeprav sem v muzeju bila že dvakrat, mi je bilo zelo zanimivo saj je vodič povedal veliko več zanimivih stvari, kot če samo bereš iz table. Najbolj si bom zapomnila število umrlih, ki je bilo prikazano s pikicami.”

“Na ekskurziji mi je bilo najbolj zanimiva kostnica, saj je res zanimiva zaradi vseh imen padlih Italijanskih vojakov na Slovenskem. Zanimiva je tudi zgradba kostnice, saj lahko hodiš okoli in bereš imena teh vojakov.
Najbolj si bom zapomnila grozoto vojne, ki smo jo videli v samem filmu, pa tudi, ko nam je vodič razlagal o življenju med 1. svetovno vojno in o Soški fronti. Najbolj sem si zapomnila ljudi z pol obrazi, ki so jih imenovali spake.”

“Meni je bila ekskurzija všeč prvič zato, ker v muzeju še nisem bila, drugič pa zato, ker mi je ta snov všeč in me dokaj zanima.”

“Meni je bila ekskurzija všeč ker me snov o vojnah zanima in sem se naučil veliko novih stvari.”

“Meni je bila najbolj zanimiva kostnica, ker je tako zgrajena in ko hodiš okoli po nadstropjih vidiš, koliko ljudi je tam pokopanih.”

Zapisala: Vesna Taljat

Foto: Vesna Taljat in Suzana Colja Resnik

 

Dostopnost