Skoči na glavno vsebino

Čeprav je običaj spuščanja “gregorčkov” poznan le v obrtniških krajih, kjer so vse daljši dan in manjšo potrebo po delu ob svečah/lučeh obeleželi z metanjem luči v vodo, pa postaja izdelava tako imenovanih gregorčkov priljubljena po vsej državi.

Tudi mostarski učenci z veseljem nabirajo material za svoje ladjice, ki jih na predvečer Gregorjevega spustimo po najbližjem potoku ali reki. Prvošolci so v sklopu tehniškega dne izdelali dva izdelka; enega še ne smemo razkriti, drugi pa je prej omenjeni “gregorček”, sestavljen iz povsem naravnih materialov, zato da ga lahko spustimo po reki. Gregorčki so lahko hiške, barčice ali drugi predmeti, ki plavajo po vodi in nosijo luč v obliki sveče.

Turistično društvo Most na Soči vabi v soboto, 12. 3., od 17.30 dalje, na t. i. Modrejansko plažo v zalivčku ob jezeru, kjer boste lahko v družbi pozdravili praznik, ko se “ženijo ptički” in pomlad, ki trka na naše duri.

Zapisala: Urška Hrast

Dostopnost