Skoči na glavno vsebino

Ob bližajočem se koncu šolskega leta, so si učenci vseh tretjih razredov vzeli dan »za dopust« in jo mahnili v prestolnico Slovenije. Že zgodaj zjutraj jih je razveselil prijazen voznik avtobusa in jih varno pripeljal na cilj. Sledili sta težko pričakovana malica v Tivoliju in igra na igralih. Nato so se po kratkem sprehodu skozi park vkrcali na ladjico in se z njo popeljali po Ljubljanici. Seveda je prišel na vrsto tudi slasten sladoled, ki je na ravno prav topel poletni dan res pobožal želodčke. A glavna dogodivščina je še sledila! Imeli so srečo (ali pa tudi ne …), da so se kot učenci vrnili v preteklost, v davno leto 1865. V Šolskem muzeju jih je pričakal gospod učenik (imel je sicer palico v roki, a je ni uporabil) in jim podal nekaj življenjskih naukov. »Najsrečnejši« so imeli priložnost sedeti na lesenem osličku, klečal na koruzi pa zaradi res velike pridnosti, ni nihče. Za rahel spodrsljaj si je nekdo oprtal tudi oslička »nahrbtnik«, na srečo pa ga ni bilo potrebno odnesti domov in si je s tem prihranil očetov tepež. Oblečeni v šolske uniforme so se učenci izkazali kot poslušne in spoštljive, a najbrž si prav nihče izmed njih ni želel, da bi hodil v šolo v tistih otrokom malo manj prijaznih časih.  Njihove učiteljice vemo, da znajo biti učenci spoštljivi in prijazni tudi brez groženj s palico. Še prehitro je prišel čas za odhod proti domu. S spominčki v nahrbtnikih in spomini v svojih glavicah, so se podali na pot proti domu.

Zapisali Andrejka Šulin in Ana Selinec Kozorog

Dostopnost