Skoči na glavno vsebino

Prvošolci smo imeli 23. 6. 2022 še zadnji naravoslovni dan. Obiskali smo največjo bližnjo kmetijo Pr’ Tofcu na Stopcu. Zakonca Peter in Anka Leban sta nas sprejela odprtih rok. Najprej smo si ogledali velik, modern hlev, v katerem je trenutno 44 glav molznih krav. Živina dnevno poje vsaj 2 bali; eno suho in eno silažno. Letošnja suša zato precej neugodno vpliva na zalogo krme za kmete. Prvošolci so zavihali rokave in med številčno živino porazdelili vso suho krmo. Ogledali smo si mlin za mletje koruze, cisterno za mleko, molzni boks, razne traktorske priključke za delo s traktorjem, ter tudi dva mlada telička. V zahvalo smo zakoncema Leban zapeli dve pesmi, nato pa se odpravili še do bližnjega gospoda Francija Lipužiča, ki je ljubiteljski zbiratelj lesenih rogovil. Ostanke, ki jih najde v rekah ali v gozdu ter jih nato z dletom obdela do te stopnje, da v njih zlahka prepoznamo živalsko ali katero drugo podobo, smo si lahko ogledali v njegovi domači zbirki.

Stopec, mali zaselek na Kosmačevi učni poti, ponuja toliko lepih stvari. Za konec smo se ustavili še na dvorišču pri prvošolcu Matiju. Pričakala nas je babica Milojka, ki je pripravila sok in piškote. In vendarle so zmagala domača igrala, kar se za zdravo, otroško dušico tudi najbolj spodobi.

Polnega dne se spominjamo s hvaležnostjo, za spominček pa še tale filmček:

Zapisala: Urška Hrast

Dostopnost