Skoči na glavno vsebino

Čeprav se zdi, da je kot praznik zaljubljencev danes bolj znano valentinovo, pa imamo tudi Slovenci svojo pristno različico – gregorjevo. Naši predniki so za 12. marec govorili, da se takrat ptički ženijo. Stari običaj namreč pravi, da so se dekleta nekoč na gregorjevo ozirala v nebo. Prva ptica, ki jo je dekle videlo, je naznanila, kakšen bo njen mož.

VODI SVETLE LUČICE,
V GRMOVJU SO POGAČICE,
SE PTIČKI ŽENIJO TAKRAT,
NA VRATA TRKA NAM  P O M L A D.
TA PRAZNIK JE POMLADI KLJUČ,
TA PRAZNIK VRŽE »V VODO LUČ«
IN MRAZ MOČI VEČ NIMA,
DRUGAM ODHAJA  Z I M A.
CI-CIC, CI-CIC, CI-CIC, CI-CIC,
GRMOVJE POLNO JE POTIC,
NA VODI PLAVA BARČIC STO,
TA PRAZNIK JE G R E G O R J E V O.

Na šoli smo tudi letos sklenili, da obudimo običaj, izdelamo plavajoče hiške in jih na predvečer gregorjevega spustimo po rekah, kot so to v starih časih počeli obrtniki, saj zaradi daljšega dneva niso več potrebovali luči. Gregorčke smo izdelali iz naravnih materialov, da bi naše reke kar najbolj obvarovali nečistoč. TD Most na Soči je pripravilo spust gregorčkov z »Modrejanske plaže«, ob čemer so se udeleženci lahko tudi posladkali.

Zapisala: Urška Hrast

Dostopnost