Skoči na glavno vsebino

Ob bližajočem se koncu šolskega leta, so si učenci vseh tretjih razredov vzeli dan »za dopust« in jo mahnili v prestolnico Slovenije. Že zgodaj zjutraj jih je razveselil prijazen voznik avtobusa in jih varno pripeljal na cilj. Sledili sta težko pričakovana malica v Tivoliju in igra na igralih. Nato so se po kratkem sprehodu skozi park vkrcali na ladjico in se z njo popeljali po Ljubljanici. Seveda je prišel na vrsto tudi slasten sladoled, ki je na ravno prav topel poletni dan res pobožal želodčke. A glavna dogodivščina je še sledila! Imeli so srečo (ali pa tudi ne …), da so se kot učenci vrnili v preteklost, v davno leto 1865. V Šolskem muzeju jih je pričakal gospod učenik (imel je sicer palico v roki, a je ni uporabil) in jim podal nekaj življenjskih naukov. »Najsrečnejši« so imeli priložnost sedeti na lesenem osličku, klečal na koruzi pa zaradi res velike pridnosti, ni nihče. Oblečeni v šolske uniforme so se učenci izkazali kot poslušne in spoštljive, a najbrž si prav nihče izmed njih ni želel, da bi hodil v šolo v tistih otrokom malo manj prijaznih časih.  Njihove učiteljice vemo, da znajo biti učenci spoštljivi in prijazni tudi brez groženj s palico. Še prehitro je prišel čas za odhod proti domu. S spominčki v nahrbtnikih in spomini v svojih glavicah, so se podali na pot proti domu.

Zapisala Ana Selinec Kozorog

Dostopnost