Na prvo marčevsko sredo smo se odpravili v zgodovinsko mesto Kranj. V starem mestnem jedru smo si ogledali Prešernov spominski muzej s stalno razstavo Prešeren – pesnik, ki prikazuje pesnikovo življenje od rojstva v Vrbi, šolanja na Dunaju, življenja v Ljubljani in smrti v Kranju. Tu je Prešeren preživel zadnji dve leti svojega življenja. Vstopili smo skozi galerijo, kjer je bila za časa Prešernovega življenja kavarna, in se v zgornjih slikovitih prostorih, z ohranjenim nekaterim pohištvom, doživeto poglobili v njegovo zapuščino.
Po ogledu muzeja smo si med sprehodom do gradu Khislstein po ulicah ogledovali arhitekturno in kulturno dediščino v današnjem utripu mesta. Na grajskem dvorišču pri skritem vrtu smo pod grajsko lipo pomalicali, v zgornjih prostorih gradu pa imeli zanimivo delavnico pisanja sedme kitice Zdravljice z gosjim peresom.
Po vrnitvi na stari trg smo lahko zaslišali melodijo Zdravljice ob zvonjenju zvonov tamkajšnje cerkve, od tam pa smo se odpravili še na ogled 1300 metrov podzemnih rovov pod starim delom mesta.
V rovih, zgrajenih med 2. svetovno vojno, smo si ogledali tudi priložnostno razstavo, slišali o tamkajšnjih redkih živalih, ki so si tu našle dom, videli kapnike, konglomeratne stene, zbirko mineralov in fosilov ter v rekonstrukciji zaklonišča doživeli simulacijo letalskega napada. Po izhodu iz rovov smo se po stopnicah povzpeli do srednjeveškega obrambnega stolpa, ki stoji na predelu mesta Pungert, ter si pred odhodom privoščili še kratek oddih na soncu.
zapisala Mojca Kofol