Skoči na glavno vsebino

V sklopu vseslovenske akcije Dan za spremembe, ki jo organizira Slovenska filantropija, smo na OŠ Dušana Muniha že tretje leto zapored akcijo razširili na cel teden in ga poimenovali Teden za spremembe. Z različnimi dejavnostmi smo naredili nekaj dobrega zase, za druge in za okolje.

Na podružničnih šolah so se učenci aktivno vključili v akcije, namenjene izboljšanju okolja. V Podmelcu so skupaj z učenci iz vrtca in s starši sodelovali pri čiščenju in urejanju igrišč ter okolice šole. Prebarvali so klopi in mize, opleli plevel, uredili gredice in visoko gredo ter oparli stopnice pred šolo. S tem so prispevali k lepšemu in bolj urejenemu prostoru za igro in učenje. Čistili so tudi na podružnični šoli Šentviška Gora, vsaka skupina je pobrala smeti v spremstvu ene učiteljice na odseku ceste med Šentviško Goro in Ponikvami ter še ob stranskih poteh. Učenci so bili veseli, ker je bilo odpadkov malo. Izvedli so Knjigomenjalnico in si med seboj izmenjali kar 43 knjig. V Dolenji Trebuši so v tednu za spremembe zbirali odpadne baterije, kartuše in pokrovčke. Nabralo se je kar za eno veliko škatlo starih baterij, dve veliki škatli kartuš in tri polne vreče pokrovčkov. Počistili so tudi okolico šole, pometli pred šolo in igrišče, pobrali smeti okrog šole, uredili vrt – odstranili plevel, očistili robnike ter očistili smo gozdiček, travnike in okolico reke Idrijce. Poleg tega so vse podružnične šole sodelovale v zbiralni akciji odpadnega papirja, ki je trajala od 1. do 4. aprila. S tem so učenci prispevali k ozaveščanju o pomembnosti recikliranja in varovanja narave.

Na centralni šoli so potekale številne aktivnosti, ki so spodbujale medsebojno pomoč, skrb za okolje in razvoj ustvarjalnosti. Dejavnosti, ki je povezovala vse učence in učitelje šole je bila seveda zbiralna akcija odpadnega papirja. Skupaj z vrtcem in podružničnimi šolami smo zbrali 5390 kg papirja. Učenci prve triade so se v podaljšanem bivanju lotili urejanja zgornjega igrišča, travnika okoli peskovnikov in poti v okolici šole, medtem ko so četrtošolci in petošolci poskrbeli za čiščenje in urejanje spodnjega igrišča. Prvošolci so izvedli tudi pohod s čistilno akcijo, kjer so poleg gibanja poskrbeli za čisto naravo. V tem tednu so bili mlajši učenci deležni pomoči starejših učencev pri opravljanju domačih nalog. Starejši učenci, prostovoljci, so vsak dan pomagali prvošolcem pri domačih nalogah, tega so bili zelo veseli in so jim za pomoč hvaležni. V tem tednu smo spodbujali tudi trajnostni način življenja in ponovno uporabo z izvedbo Knjigomenjalnice, pri kateri so si učenci vseh razredov izmenjevali knjige, v Podarjevalnici pa so si izmenjali igrače.

Posebno pozornost smo namenili tudi izobraževanju. V okviru naravoslovno-literarnega natečaja “Prilagajanje na ekstremne vremenske dogodke v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti” so se starejši učenci poglabljali v podnebne spremembe in njihovo vplivanje na naše življenje. Zaključek Tedna za spremembe je zaznamovalo srečanje med učenci, učitelji in starši 7. razredov, ki je bilo namenjeno druženju in medsebojnemu povezovanju.

S Tednom za spremembe smo dokazali, da lahko z majhnimi dejanji ustvarimo velike spremembe. Učenci so skozi različne dejavnosti spoznali pomen solidarnosti, skrbi za sočloveka in varovanja okolja ter s tem pridobili dragocene izkušnje za prihodnost.

Zapisale učiteljice RP, zbrala in uredila Tajda Vidič

 

Orodna vrstica za dostopnost