Skoči na glavno vsebino

Dnevi so vse daljši, v zraku že čutimo pomlad. Gregorjevo je slovenski praznik ljubezni ali dan, »ko se ptički ženijo.« Da to ni iz trte zvito, potrjuje tudi živahno petje ptic v zadnjih dnevih. Iz toplih krajev na jugu so se vrnile že prve ptice selivke.

Najbolj znan gregorjev običaj, ki se je ohranil iz zgodovine in je priljubljen še danes, pa je spuščanje ladjic, hišic, cerkvic ali t. i. gregorčkov. Predvsem v nekdaj obrtniških krajih s tem simbolno naznanjajo prihajajočo pomlad in vse daljši dan, ko rokodelci pri svojem delu niso več potrebovali luči in so jo kar »v vodo vrgli«.

O gregorjevem kot enem izmed marčevskih praznikov smo se pogovarjali tudi v 1.a razredu. Tehniški dan smo namreč namenili materinskemu dnevu (o tem še ne smemo govoriti :-)) in izdelavi gregorčkov. Prvošolci so bili nadvse motivirani in vztrajni pri izdelavi svojih plovil.

Ker varujemo okolje, smo pri izdelovanju uporabili zgolj naravne materiale. Več naj povedo fotografije.

Zapisala: Urška Hrast

Dostopnost