Skoči na glavno vsebino

V petek, 29. 9. 2023, so imeli tretješolci naravoslovni dan.

Z avtobusom so se odpeljali na Idrijo pri Bači na manjšo kmetijo. Ko so prišli na cilj, sta jih tam lepo sprejela lastnika Marjan in Vera. Povedala sta jim, da bodo danes imeli »amajenco«, kar pomeni, da bodo ličkali koruzo. Po uvodnem delu so se odpravili v skedenj, kjer jih je že čakal kupček koruze. Vera jim je najprej razložila postopek ličkanja koruze. Povedala jim je, da je treba koruzo najprej olupiti in pustiti dva do tri liste, prav tako je treba odstraniti laske. Nato so se učenci lotili dela in delo je bilo hitro opravljeno. Marjan je nato učencem pokazal še staro kmečko orodje in povedal čemu služi. Pokazal jim je tudi, kako se koruzo zmelje, nato so zmleto koruzo tudi sami presejali in dobili moko. Za konec pa jih je peljal še do kokoši, kozic, ovčk, oslička po imenu Bučka in psa Runota. Preživeli smo lep dopoldan, se naučili veliko starih kmečkih besed in spoznali star običaj ličkanje koruze.

Hvala Veri in Marjanu za čudovit dopoldan.

Zapisala Ana Selinec Kozorog

Dostopnost